Bedava Canon SLR makinalarda Shutter (Perde) sayısı nasıl öğrenilir?

Online bazı siteler ve bazı masaüstü programları Canon DSLR makinelerin shutter sayılarını sizlere verse de her zaman doğru sonuçlar çıkmayabilir. Yada birkaç farklı programda deneyip sonuç olarak aldığınız shutter sayısı değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle çok ta güvenemeyiz.

Alternatif olarak online bazı siteler ücret karşılığı bu cevabı size versede çok ta emin olamazsınız. Yapılacak şey ya bir servise ücreti karşılığı bu sayıyı öğrenmek yada aşağıda anlatacağımız işlemleri yapmak.

Bu işlemler tüm DSLR Canon makinalarda geçerli sonuç verir. 

Bu yöntem ile Shutter sayısı alabileceğiniz Canon Modeller Listesi;

Canon EOS-1D, Canon EOS-1D C, Canon EOS-1D Mark II, Canon EOS-1D Mark II N, Canon EOS-1D Mark III, Canon EOS-1D Mark IV, Canon EOS-1D X, Canon EOS-1D X Mark II, Canon EOS-1Ds, Canon EOS-1Ds Mark II, Canon EOS-1Ds Mark III, Canon EOS 5D, Canon EOS 5D Mark II, Canon EOS 5D Mark III, Canon EOS 5DS, Canon EOS 5DS R, Canon EOS 6D, Canon EOS 7D, Canon EOS 7D Mark II, Canon EOS 10D, Canon EOS 20D, Canon EOS 20Da, Canon EOS 30D, Canon EOS 40D, Canon EOS 50D, Canon EOS 60D, Canon EOS 60Da, Canon EOS 70D, Canon EOS 80D, Canon EOS 100D, Canon EOS 300D, Canon EOS 350D, Canon EOS 400D, Canon EOS 450D, Canon EOS 500D, Canon EOS 550D, Canon EOS 600D, Canon EOS 650D, Canon EOS 700D, Canon EOS 750D, Canon EOS 760D, Canon EOS 1000D, Canon EOS 1100D, Canon EOS 1200D, Canon EOS D2000, Canon EOS D30, Canon EOS D60, Canon EOS D6000, Canon EOS M, Canon EOS M3, Canon EOS M10

1 – Canon SLR makineniz içindeki yazılımın güncel yazılım olduğuna emin olun.

Bunun için yapacağınız işlem Fotoğraf Makinesinin üzerinde bulunan Menü tuşu ile giriş yapmak. ardından aşağıda görüldüğü gibi sürümünüzü kontrol etmek.

11

Yazılım güncelliğini Buradan kontrol edebilirsiniz.

http://www.canon.co.uk/support/consumer_products/product_ranges/cameras/eos/

Yazılımınızın güncel olduğunu var sayıyor ve bize istediklerimizi verecek Magic Lantern yazılımını kartımıza kurma aşamamıza geçiyoruz.

Magic Lantern nedir?

Bu yazılım Canon makinelerin standart olarak gelen yazılımlarında size sunan bilgiler dışında da bilgileri görmenizi sağlıyor. Shutter sayısı gibi.

Öncelikle SD kartımızı makineden çıkarıp bilgisayarımıza takıyoruz.  Aşağıdaki bağlantıdan indirdiğimiz ve zip ten çıkardığımız dosyaları kopyalıyoruz. Dosyaları sd kartın root bölümüne yani ana bölüme kopyalıyoruz.

> https://builds.magiclantern.fm/#/

Ardından tekrar fotoğraf makinemize kartı takıyor ve menüden yazılım sekmesine tekrar geliyor, SET tuşu yardımı ile yazılımı güncelliyoruz. Güncelleme sonunda sizden restart yapmanızı isteyecektir.

Makine açıldıktan sonra delete tuşuna basarak Magic Lantern Menüsüne giriyoruz. Oklar yardımı ile aşağıda görüldüğü gibi “Debug” sekmesinde aşağıda Shutter sayısını görebilirsiniz.

sasas

Biz bu işlemi Canon Eos 550D’de denedik. Sonuç olumlu.

Konunun videosu;