En Ücretsizinden 9 Stok Fotoğraf Sitesi

Uzun süredir vektörel çalışmalar için FreePik isimli ücretsiz siteyi kullanıyordum. Freepik’in bu önereceğimiz Ücretsiz Stok Fotoğrafları kaynağı olan web sitelerinden farkı ücretsiz Vektörel çalışmalara ulaşıyor oluşunuz. Adobe Illustrator formatında indirebileceğiniz kaynaklarını sınırlı olsa da çok iş görür.

Aklımıza gelmişken FreePik güzelliğimizi de yaptıktan sonra Ücretsiz Stok Fotoğraf sitelerimize geçelim.

Ücretsiz Stok Fotoğrafları Sağlayan Web Siteleri

9 – Pixabay

Üyeliği bile şart koşmayan, oldukça geniş bir kütüphaneye sahip olan Pixabay kesinlikle sık kullanılanlar arasında yerini alması gereken Ücretsiz Stok Fotoğraf kaynaklarımızın başında geliyor. Sitenin en çok dikkat çeken özelliği kaliteli karelere sahip olması ve bu kareleri size farklı ebatlarda indirme olanağı sağlaması.

8 – MorgueFile

350.000 den fazla yüksek çözünürlükte fotoğrafı bünyesinde barındıran site size çalışmanız için geniş bir çerçeve sunuyor. Sitenin göze batan bir özelliği de arayüz tasarımının siteye girer girmez sizi etkilemesi.

7 – PicJumbo

İnsanlar, teknoloji, doğa ne ararsanız bulabileceğiniz sitenin arşivi önceki 2 önerimiz kadar iyi. Hatta daha kalabalık bir kütüphaneye sahip. Önceki 2 sitede aradığınızı bulamadıysanız burada kesin vardır.

Sitenin kurucusu Fotoğraf sanatçısı Viktor Hanacek.
Bu site de  kullanıcılarına ücretsiz fotoğraf sunuyor. Ancak arşivin tamamından yararlanmak için ufak bir ücret talep ediyor. Seçim sizin.

6 – Gratisography

Ücretsiz stok fotoğrafları olarak sizlere sunduğumuz önceki sitelerden 2 farkı var. Arşivin tamamına tamamen Ücretsiz ulaşabiliyorsunuz ve bu fotoğrafları oldukça yüksek boyuttan indirebiliyorsunuz.

Sitenin kurucusu Ryan McGuire bunlar karşılığında sadece bağış kabul ediyor.

5 – FreeImages

Bu sitede Ücretsiz stok fotoğrafları indirmenize olanak sağlıyor. Ancak her fotoğraf için Lisans sözleşmesi kabul ettiriyor. Bu sözleşmeleri okumakta fayda var.

Diğer taraftan site bir fotoğrafın tüm boyutlarını indirmek isteyenlere üyeliği zorunlu kılıyor. Ayrıca gereğinden daha fazla reklamı barındırıyor.

4 – Unsplash

Ücretsiz stok fotoğrafları indirebileceğiniz bu güzel sitenin ilk göze batan özelliği şehir ve manzara fotoğraflarını sanatsal açı ile görebileceğiniz karelerin fazlalıkta oluşu. Tasarımda kullanacağınız fotoğraf şehir yada manzara fotoğrafı ise başka bir adrese gerek yok.

Site tabiki arşivinde farklı kategoriden de fotoğrafları barındırıyor.

Unsplash tamamen ücretsiz, reklamsız ve üyeliği zorunlu tutmuyor.

3 – GetRefe

Bu web sitesinin de arşivi devasa. Seyahat, iş, mimari tarzda çok fazla fotoğrafı kendinize alternatif yapabilirsiniz.

Tek sıkıntı her fotoğraf indirmek istediğinizde isim ve mail gibi kişisel bilgileri talep ediyor oluşu

2 – IM Free

İş fotoğrafları konusunda bir arayış içindeyseniz adresiniz bu site olmalı.

1 – Flickr

Listemizin son sırasında tabiki Flickr var. Flickr Ücretsiz stok fotoğrafları konusunda tartışılmaz dev bir kaynak. Ancak search yaptığınızda çıkan sonuçlar arasında işinşze yarayacak fotoğrafı uzun süre de bulabilirsiniz. Kesinlikle tartışmasız