Facebook’ta Canlı Radyo Dönemi

Facebook Canlı Radyo ,  facebook kullanıcıları ile vazgeçilmez olacağa benziyor.
Dünyanın en büyük sosyal ağ platformu facebook geçen hafta tanıtımını yaptığı 360 derece video yayınına imkan tanıyan “Facebook Live 360” uygulamasının ardından “Facebook Live Audio” (Facebook Canlı Radyo) uygulamasını devreye soktu.

Facebook,  Canlı Radyo uygulaması için birkaç kurum ve kişi ile anlaştı. BBC World Service, LBC, Harper Collins ve yazarlar Adam Grant ve Britt Bennett. Şu an için sadece bu hesaplarda ve kişilerde canlı yayın yapılabilecek.

Facebook Canlı Video varken Neden Facebook Canlı Radyo

Kullanıcı açısından uygulamanın ilk avantajı, canlı yayını izlemesine gerek yok. Zaten uygulama Android işletim sistemine sahip telefonlarda facebook uygulaması kapatılsa bile çalışabiliyor. Ancak IOS için aynı şeyi söylemekmümkün değil. Apple’ın işletim sistemini kullanan cihazlarda uygulama açık kalmak zorunda.

Facebook Canlı Radyo Diğer bir avantajı ise bant genişliği.

Facebook Canlı Radyo kullanıcıların hali hazırda zaten yetersiz olan verilerini canlı video yayınları kadar çok harcamayacak. Ayrıca düşük sinyal alanlarına sahip yerler de bile dinlenebilecek.

Videonun çok ta gerekli olmadığı yerlerde, örneğin bir röportajda canlı yayın için yapılacak hazırlığı daha da azaltacak, maliyeti indirecek. En azından tripod’a gerek kalmayacak. Görüntü kalitesinin çok iyi olması adına üst segment makina ihtiyacını ortadan kaldıracak.

İlerleyen zamanlarda tüm kullanıcıların hizmetine sokulacak uygulama ile herkes kendi sesli canlı yayınını yapabilecek, ufak çapta da olsa herkes amatör olarak radyoculuğa adım atmış olabilecek.

Facebook Canlı Radyo

Yine facebook canlı video da olduğu gibi Facebook Canlı Radyo uygulaması ile kullanıcılar soru sorabilecek, yorum ile tepkilerini dile getirebilecek, yayını listesindekiler ile paylaşabilecek.

Sonuç olarak çok değil bundan 3 ile 10 yıl arasında çok popüler olan ve hala bir çok kullanıcı tarafından tercih edilebilen canlı radyolar, kullanıcıların ücretsiz olarak kendi radyolarını oluşturabileceği ama bir başlangıçtan öteye gidilemeyen FlatCast tarzı uygulamaların çok daha modern, dinleyici kaynağını sınırlamayan, bir çok yapının başlangıcı olarak değerlendirilebilecek Facebook Canlı Radyo uygulaması bir farklılık yaratabilir.

 

En azından çok yakın zamanda tanıştığımız Facebook Messenger uygulaması ile canlı görüntülü konuşma yeniliğinin alternatif dev uygulamalara göre çok daha başarılı olduğunu düşünürsek Facebook Canlı Radyo uygulaması da yeni kapılar, yeni mantıklar, yeni alışkanlıkları da beraberinde getirebilir.