Google İpuçları, Hileler ve Nimetler

Tartışmasız en iyi arama motoru olan Google’ı daha verimli kullanmak için aslında Google sürekli çalışarak hayatı pratikleştirmek adına çok iş yapıyor. Google İpuçları adı altında topladıklarımız aslında saymakla bitmez.

Fazla meraklı olmayan, düz mantık ile işini hallettikten sonra ayrıntısına pek girmeyen bizler için aslında görünenden fazlasını sunuyor.

Bu ipuçlarını bilmeden de arama yapılabildiğinin farkındayız. Ancak daha net sonuçlar, aradığınıza daha kısa zamanda ulaşmak ve diğer nimetlerinin İnternet hayatını oldukça kolaylaştırdığını bilmek te az tatmin etmez kabul edersiniz.

Alın Size Google İpuçları

1 – Google Aradığınız için Sizi Tamamlar

Arama motoru için en önemli konu doğru kelimeleri bulmaktır. Çok sık aranmayan bir cevaba ulaşmak istiyorsanız özellikle doğru kelime sonucu için çok önemlidir. Bu neden Google nimetleri arasında ilk sırada bu yer alır. Arama yaparken bırakın google en sık arananlar arasında aradığınız cümleyi tamamlasın.

2 – Sinemalar

Hafta sonu Sinemaya gitmek istediniz. Hangi filmin hangi salonda olduğunu incelemek için herhangi bir siteye girmek zorunda değilsiniz. Google’ın daha önceden edindiği yer bilgisi sonrası arama çubuğuna “Sinemalar” yazmanız tüm bu bilgileri ayrıntılı bir şekilde almanızı sağlayacak.

3 – Gün Doğumu – Gün Batımı

Google size “Gün Doğumu – Gün Batımı İzmir” arama öbeği ile (İstediğiniz şehri İzmir yerine yazabilirsiniz) tam olarak doğru sonucu verecektir.

4 – Ölçü birimlerini birbirine çevirir

Google size km’yi Mil’e, metreyi santimetreye gibi birçok ölçü birimi arasında çevirici görevi yaparak doğru bilgiyi verir.

5 – Hava durumu

Google hiçbir siteye bağlanmadan bulunduğunu yerin tam olarak hava durumu sonucunu verir. Google hava durumu verilerini Weather.com’dan alır. Yani doğrudur.

6 – Bir Site Hakkında Bilgi

Bir site hakkında bilgi edinmek istiyorsunuz. Hatta o sitenin google’da kayıtlı tüm bağlantılarını görmek istiyorsunuz. Arama çubuğuna yazmanız gereken “site:uyurgezer.net” (Site ismini kendinize göre değiştiriyorsunuz tabi)

7 – Çıkış Tarihi

Merak ettiğiniz bir film için çıkış tarihini merak ediyorsunuz. “Film adı + çıkış tarihi” şeklinde yazarsanız doğru sonuca ulaşırsınız.

8 – Dosya Türüne Göre Arama

Dedik ya doğru kelimeleri kullanmak arama için harcayacağınız zamanı oldukça kısaltır. Bu Google İpuçları arasında en önemlilerinden biri. “Filetype:pdf arama motoru” gibi bir öbeği arama çubuğuna girerseniz size PDF formatında “Arama Motoru” ile başlayan konu başlıklarında pdf dökümanlarını çıkartır.

Burada “pdf” yerine “doc” yazarsanız size Word belgesi şeklinde hazırlanmış olanlarını çıkartır.

9 – Matematik

Matematik konusunda tam olarak bir öğretmen gibidir. Birçok işlemin cevabını kolayca bulabileceğiniz gibi size grafik konusunda da yardımcı olur. Google ile çalışılmaya alışıldığı zaman vazgeçilmezdir.

10 – Ayrıntılı Google Görsel Arama

Google konuları, kelimeleri, dosyaları (doc, pdf) indexlediği gibi aynı zamanda farklı türde resimleri de arşivinde bulundurur. Aradığımız hareketli bir “Merhaba” ise bunu bulmamız gayet basit. Görsellerde “Merhaba” kelimesini aratıp. “Araçlar” sekmesinden “Tür” açılır menüsünden “animasyon”u seçersek hareketli “Merhaba”lara ulaşırız.

Google İpuçlarını saymakla bitmez. En çok göze çarpanlar bunlar. Daha ayrıntılı ipuçlarını da sonraki konulara bırakalım.  “Google Candır, gerisi heyecandır”