Google Seni İzliyor

Gelmiş geçmiş en çok ve sık kullanılan arama motoru Google servislerine ait, google’ın senin hakkında neleri bildiğini görebileceğiniz 6 bağlantı paylaşıyoruz.

1 – Google Sizi Nasıl Görüyor?

Google size sizinle alakalı reklamları gösterebilmek için (ki bu hedefsel reklam gösterebilmek adına çok önemlidir. Yani sana senin satın alabileceklerini göstermesi anlamında önemli.) yaşını, cinsiyetini, ilgi alanlarınızı yaratmaya çalışır. Bunu pazarladığı reklamların doğru kişilere ulaşması için yapar.

İnceleyeceğiniz Link;

https://www.google.com/ads/preferences/

2 – Bulunduğun Lokasyonları Kaydeder

Android işletim sistemli telefon kullanıyorsanız ve GPS’niz açıksa bu verileri aşağıda verdiğimiz linkte kaydeder. Eğer nerede olduğunuzu google’a bildirmek istemiyorsanız GPS’iniz açık kalmasın.

İnceleyeceğiniz Link;

https://maps.google.com/locationhistory

3 – Tüm Arama Geçmişiniz Kaydedilir

Şimdiye kadar yaptığınız tüm aramalarınız gruplar halinde kaydedilir. Bu kaydı google size göstereceği reklamlar için de kullanır. Kısa bir bilgi daha verelim konu ile alakalı. Facebook’ta sizin aramalarınıza göre alakalı reklamlar gösterir. Google bu bilgileri Google hesabınızdan alır. Facebook ise tarayıcınızın çerezlerinden.

İnceleyeceğiniz Link;

https://history.google.com

4 – Google Kullandığınız Her Cihazı Bulabilir

Google hesabınız ile giriş yaptığınız her cihazı, bu cihazların IP adreslerini ve yaklaşık konumlarını bulabilir. Bu hangi durumlarda işe yarar? Cıhazınızı kaybettiniz yada çaldırdınız. Başka biri hesabınıza giriş yapmaya çalıştı. Cihazın yaklaşık konumunu aşağıdaki bağlantı sayesinde bulabilirsin.

İnceleyeceğiniz Link;

https://security.google.com/settings/security/activity

5 – Tüm Eklenti ve Uygulamalarınıza Erişebilirsiniz

Uygulamalarınıza verilen izinlerin listesini görebilir, istediklerinizi, sıkıntılı bulduklarınızı iptal edebilirsiniz.

İnceleyeceğiniz Link;

https://security.google.com/settings/security/permissions

6 – Tüm Google Verilenizi Dışarı Aktarabilirsiniz.

Tüm google verileri ile kastettiğimiz şey “Her şey”
Yer imleri, e-postalar, kişiler, sürücü dosyaları, profil bilgileri, youtube videolarınız, fotoğraflarınız ve daha birçok veri.

İnceleyeceğiniz Link;

https://www.google.com/takeout